Sicile Kaydedilen Uzlaştırmacılara Yönelik Duyuru

Uzlaştırmacı siciline kayıt başvurularına ilişkin değerlendirme süreci tamamlanmıştır. Sicile kaydı yapılan her uzlaştırmacı başvuru sırasında bildirmiş olduğu ilk tercihine yerleştirilmiştir. 

Uzlaştırmacılar, Uzlaştırmacı Portalı’na e-devlet şifresi, e-imza veya mobil imza ile giriş yapabileceklerdir. 
 
Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından tevzi edilecek olan dosyaları almak isteyen uzlaştırmacıların, “www.uzlastirmaci.uyap.gov.tr” adresinden Portal’ın sol tarafında yer alan “Aktif, Pasif ve Tercih” menüsünden dosya alma durumlarını “AKTİF” hale getirmeleri gerekmektedir. Durumunu “AKTİF” hale getirmeyen uzlaştırmacılara dosya tevzii yapılmayacaktır. 
 
Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından otomatik tevzi esaslarına göre uzlaştırmacı görevlendirmeleri gerçekleştirilmekte olup, görevlendirme sonrası uzlaştırmacılara SMS yolu ile de bildirim yapılmaktadır. Bu nedenle tüm uzlaştırmacıların Portal ana sayfada; menünün sol tarafında yer alan “Kişisel Bilgiler – Adres, İletişim Güncelle” sekmesini kullanarak başta “Cep Telefonu” ve “Adres” olmak üzere bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. Taraflara gönderilecek SMS’te de uzlaştırmacının iletişim bilgisi olarak güncellediği numara bildirilecektir. 
 
Uzlaştırmacının kendisine, ilgili Cumhuriyet başsavcılığı tarafından gönderilecek SMS ile bildirim sonrası, Portal’a giriş yaparak; dosyadaki görevlendirmeye ilişkin “Kabul/Red” işlemlerini 24 saat içinde yapması gerekmektedir. 24 saat içinde bildirimde bulunulmazsa, dosya otomatik olarak bir sonraki uzlaştırmacıya tevzi edilecektir. 
 
Uzlaştırmacı belgeleri ile kimliklerin basımı hâli hazırda devam etmekte olup, tamamlandığında ağır ceza mahkemesi Cumhuriyet başsavcılıkları aracılığıyla tüm uzlaştırmacılara teslimi gerçekleştirilecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.