Duyurular
8 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da 4. Uzlaştırma Ödül Töreni Düzenlenmiştir.

   Genel Müdürlüğümüz tarafından 8 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da, 2021 verilerine göre uzlaştırmada en başarılı; Cumhuriyet başsavcılıklarına, uzlaştırmadan sorumlu Cumhuriyet savcılarına ve uzlaştırma kurumuna bilgi, birikim ve çalışmalarıyla katkıda bulunan akademisyenlere plaket, uzlaştırmacılara ise plaket ve ödül verilmesi amaçlarıylaUzlaştırma Ödül Töreni” gerçekleştirilmiştir
   
Törene; Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek, Yargıtay Daire Başkan ve üyeleri, Cumhurbaşkanlığı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Bakanlığımız temsilcileri, Cumhuriyet başsavcıları, Cumhuriyet savcıları, uzlaştırmacılar ile akademisyenler katılmıştır.
   
Uzlaştırma Ödül Töreni’nde konuşan Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca; uzlaştırmanın en önemli alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından biri olduğunu, alternatif çözüm yolları sayesinde yargının iş yükünün azalmasının ve daha kaliteli karar verebilmesinin sağlandığını, bu kurumların çeşitlendirilmesi gerektiğini, uzlaştırmadaki sorunları da ortaya koyan bu programın çok kıymetli olduğunu belirterek, programın alternatif uyuşmazlık çözüm yolları konusunda yapılan çalışmaları teşvik edeceğini ve cesaretlendireceğini vurgulamıştır.
   
Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ; uzlaştırmanın, bizim kültür ve medeniyetimizde mevcut olduğunu, uzlaştırma kültürünü toplumun dört bir yanına yayan, arabuluculuğu ve uzlaştırmayı etkin bir şekilde kullanan Türk yargı sisteminin, pek çok ihtilafta vatandaşımızı mutlu edecek sonucun en erken zamanda elde edilmesini sağlayacağını ve yargı üzerindeki iş yükünü azaltacağını belirterek, Türkiye’de uzlaştırma alanında çok ciddi sonuçlar alındığını, 2021 yılında 230.050 dosyanın uzlaştırma ile sonuçlandığını, ayrıca uzlaştırmanın kapsamının genişletilmesi konusunda yeni dönemde yeni adımlar atılacağını ifade etmiştir.
   
Açılış konuşmalarının ardından, 2021 yılının en başarılı 38 Cumhuriyet Başsavcılığı ile 10 uzlaştırmacısına plaketleri verildi.
   Birinci bölgede; İstanbul Anadolu, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Mersin, Eskişehir, Gaziantep, Gaziosmanpaşa, Gebze, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Düzce, Van, Mardin Cumhuriyet Başsavcılıkları,
 
İkinci bölgede; Tarsus, Karaman, İnegöl, Soma, Yozgat, Foça, Selçuk, Tirebolu, Bayındır, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılıkları,
   
Üçüncü bölgede; Reyhanlı, Kızıltepe, Nizip, Sungurlu, Tatvan, Ermenek Cumhuriyet Başsavcılıkları,
   
Dördüncü bölgede; Akçakale, Ceylanpınar, Gürpınar Cumhuriyet Başsavcılıkları,
   
Beşinci bölgede ise, Harran, Başkale ve Sason Cumhuriyet Başsavcılıklarına, plaket verilmiştir.
   
Plaket ve ödüle layık görülen uzlaştırmacılar; Selda Saraçlı, Salih Koç, Fatma Ertuğ, Talip Palaş, İrem Bilgili Çaparaz, Selahattin Tutkun, Volkan Bağışlayıcı, Gülnur Ünal, Fahrettin Demirdelen, Hülya Çelik Sönmez olmuştur.
   
Ayrıca uzlaştırma kurumuna bilgi, birikim ve çalışmalarıyla katkıda bulunan;  Prof. Dr. Feridun Yenisey, Prof. Dr. Muharrem Özen, Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız, Prof. Dr. Mustafa Serdar Özbek, Prof. Dr. Çetin Arslan, Prof. Dr. Olgun Değirmenci, Prof. Dr. Ünsal Sığrı,  Prof. Dr. Başak Solmaz,  Doç. Dr. Fahri Gökçen Taner,  Doç. Dr. Neslihan Göktürk,  Doç. Dr. Koray Doğan,  Doç. Dr. Selman Dursun,  Doç. Dr. Seydi Kaymaz, Dr. Öğr. Üyesi Serdar Talas, Dr. Öğr. Üyesi Esra Alan ve Av. Okşan Gülşen Uz’a plaket takdim edilmiştir.