25-27 Haziran 2019 tarihleri arasında TAIEX Mekanizması kapsamında Fransa’nın Paris şehrine “Ceza Adalet Sisteminde Uzlaştırma Mekanizması” konulu çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Teknik Destek ve Bilgi Değişimi (TAIEX) Mekanizması kapsamında, 25-27 Haziran 2019 tarihleri arasında, Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni ve Tetkik Hâkimi Merve Özcan tarafından Fransa’nın Paris şehrine “Ceza Adalet Sisteminde Uzlaştırma Mekanizması” konulu bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.
Türk ceza hukukunda alternatif çözüm yöntemlerinin en önemli araçlarından biri olan uzlaştırma kurumunun geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışma ziyareti kapsamında, Fransa Adalet Bakanlığı ve Fransa Bölge Mahkemesi yetkilileri ile görüşmeler yapılarak uzlaştırma kurumu, sürecin yürütümü ve ceza hukuku sisteminde yer alan diğer alternatif çözüm yöntemleri hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca uzlaştırmacılarla bir araya gelinerek; uzlaştırma sürecinin işleyişi hakkında bilgi alınmıştır.