12 Temmuz 2021 tarihinde İzmir’de 3. Uzlaştırma Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı ve Uzlaştırma Ödül Töreni Düzenlenmiştir.

Genel Müdürlüğümüz tarafından 12 Temmuz 2021 tarihinde İzmir’de, 2020 yılı verilerine göre uzlaştırmada en başarılı; Cumhuriyet başsavcılarına ve uzlaştırmadan sorumlu Cumhuriyet savcılarına plaket, uzlaştırmacılara ise plaket ve ödül verilmesi amacıyla;  3. Uzlaştırma Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı ve Uzlaştırma Ödül Töreni” gerçekleştirilmiştir.

Törene; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Yargıtay Üyesi Aytekin Sakarya, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Komisyon Başkanı İdris Kizir, Adalet Bakanlığı temsilcileri, Cumhuriyet başsavcıları, adalet komisyonu başkanları, Cumhuriyet savcıları, akademisyenler ile uzlaştırmacılar katılmıştır.


Uzlaştırma Ödül Töreni’nde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül; sosyal, bilimsel ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle uyuşmazlıkların her geçen gün çeşitlendiğini ve farklı türlerle karşılarına çıktığını söyledi. Bakan Gül, anlaşmazlıkların tarafları ve toplumu tatmin edecek şekilde, adil biçimde sonuçlandırılmasının en büyük amaçları olduğunu belirterek, “Neticeye hızlı, basit ve en ucuz şekilde ulaşılmasın hedeflerimiz arasında. Bu kapsamda uzlaştırma kurumuyla önemli neticeler alındı. Uzlaştırmada elde edilen veriler, uyuşmazlıkların hızlı ve dostane bir şekilde çözülmesine verilen önemi bir kez daha gösterdi” diye konuştu.

2 MİLYON TARAF UZLAŞTIRMA İLE ANLAŞTI

Barışçıl yöntemlerle çözüme ulaşmanın yaygınlaşmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Gül, uzlaştırma uygulamasına ilişkin şu rakamları verdi:

"1 Ocak 2017'den bugüne kadar toplam 1 milyon 14 bin dosyada uzlaşma sağlanmıştır. Uzlaştırma kurumu sayesinde 2 milyon taraf uzlaşmış demektir. 2017'de yüzde 80 ile başlayan müzakere başarı oranı, 2020'de yüzde 85'e ulaşmıştır.
Halihazırda 27 bin 376 uzlaştırmacımız bulunmaktadır. Yıl sonuna kadar yine sınav sonrasında sisteme dahil olacak 5 bin yeni uzlaştırmacıyla birlikte sistem daha da güçlenecektir.” diye konuştu.


Bakan Gül, konuşmanın ardından 2020 yılının en başarılı 25 Cumhuriyet Başsavcılığı ile 10 uzlaştırmacısına plaket ve ödüllerini verdi.


Birinci bölgede; İstanbul, Ankara, İstanbul Anadolu, İzmir, Bursa, Adana, Eskişehir, Samsun, Malatya, Düzce, Van, Torbalı Cumhuriyet Başsavcılıkları

İkinci bölgede; Tarsus, Karaman, Ceyhan, Dörtyol, Siirt, Selçuk Cumhuriyet Başsavcılıkları

Üçüncü bölgede; Midyat, Oltu, Erbaa Cumhuriyet Başsavcılıkları

Dördüncü bölgede; Beylikova, Suruç Cumhuriyet Başsavcılıkları

Beşinci bölgede ise Dargeçit, Harran Cumhuriyet Başsavcılıklarına Plaket verilmiştir.En başarılı Cumhuriyet başsavcılıkları; 2020 yılı içerisinde uzlaştırma bürolarına gelen ve büroda işlem gören dosyalar esas alınarak belirlenmiştir.

Başarılı uzlaştırmacılar ise, taraflarına tevzi edilen uzlaştırma dosya sayısı, dosyalarda gösterdikleri performans ve süreci mevzuata uygun bir şekilde yürütme kriterlerine göre belirlenmiştir.

Ödüle layık görülen uzlaştırmacılar; Nuray Şakuç, Emrullah Erdönmez, Duygu Çağlayan, Yakup Dedebey, Leyla Yaşa, Uğur Güngördü, Tuba Arslan Köstekçi, Bilal Aydın, Cemal Fakılı ve Yılmaz Gürbüz olmuştur.